Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-08-15

Ubezpieczenia społeczne przy umowach zlecenia

Rozdział 4

Joanna Krawczyk

doradca podatkowy

Zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego o umowie zlecenia, stanowi tytuł do ubezpieczeń społecznych, a tym samym również do ubezpieczenia zdrowotnego oraz do pobierania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Co do zasady, osoba wykonująca pracę na podstawie umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy o umowie zlecenia, podlega następującym ubezpieczeniom społecznym:

● emerytalnemu,

● rentowym,

● wypadkowemu.

Natomiast do ubezpieczenia chorobowego zleceniobiorca może zgłosić się dobrowolnie.

Zleceniobiorca podlega obowiązkowo ww. ubezpieczeniom od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia wykonywania umowy zlecenia do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy. Natomiast objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem, jeśli zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń (tj. emerytalnego, rentowych) zostanie złożone w terminie wskazanym przez przepisy, tj. w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania umowy zlecenia. W przeciwnym razie, tj. w razie zgłoszenia zleceniobiorcy do ubezpieczeń po terminie, objęcie ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku, ale nie wcześniej niż od dnia, w którym wniosek został złożony.

Przykład

Firma "Alfa" sp. z o.o. zatrudniła od 1 lipca zleceniobiorcę, dla którego umowa zlecenia jest jedynym tytułem do ubezpieczeń społecznych. Zgłoszenie do ubezpieczeń zostało przekazane do ZUS 6 lipca, został więc zachowany termin zgłoszenia. W takim przypadku zleceniobiorca podlega ubezpieczeniu chorobowemu od dnia wskazanego w zgłoszeniu, tj. od 1 lipca.

Przykład

Firma "Beta" sp. z o.o. zatrudniła od 1 lipca zleceniobiorcę i zgłosiła go do wszystkich ubezpieczeń społecznych, w tym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Zgłoszenie zostało przekazane do ZUS 9 lipca. W związku z tym, że zgłoszenie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego nastąpiło po terminie, zleceniobiorca podlega ubezpieczeniu chorobowemu od 9 lipca.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00