Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-12-09

Różnice kursowe

Rozdział XV

Krzysztof Witucki

Wpływ na kształt sprawozdania finansowego mają zarówno różnice kursowe powstające w trakcie roku, jak i naliczenie niezrealizowanych różnic na dzień bilansowy.

Bezpośrednią przyczyną powstawania różnic kursowych jest zmienność kursów walut dotycząca tych pozycji, które w księgach rachunkowych jednostek zostały wyrażone w walutach obcych. Wycena i ewidencja operacji w walutach obcych dość często przysparza istotnych problemów - tym bardziej że księgowi muszą dodatkowo borykać się z odmiennościami rozliczania różnic kursowych wynikającymi z prawa podatkowego.

Na kontach ksiąg rachunkowych różnice kursowe są ujmowane zgodnie z kierunkiem ich powstawania, tzn. te same tytuły różnic są księgowane w zależności od znaku: na kontach przychodów lub kosztów finansowych (ewentualnie powiększają lub zmniejszają aktywa lub kapitał z aktualizacji). Natomiast w sprawozdaniu finansowym różnice kursowe wynikowe są prezentowane w rachunku zysków i strat (co do zasady) per saldo - a więc nadwyżka dodatnich różnic na danym tytule, powodującym powstanie różnic kursowych, jest odnoszona na przychody finansowe, a nadwyżka ujemna - na koszty finansowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00