Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-12-09

Ogólne spojrzenie na sprawozdanie finansowe za 2009 r.

Rozdział III

Krzysztof Witucki

Podsumujemy najważniejsze informacje z zakresu sprawozdania finansowego, o których należy pamiętać przystępując do jego sporządzania.

1. Elementy sprawozdania finansowego

Jednostki prowadzące/kontynuujące działalność gospodarczą sporządzają na dzień bilansowy sprawozdanie finansowe. Sporządzenie sprawozdania finansowego za 2009 r. powinno nastąpić dokładnie do 26 marca 2010 r. (jeśli rok obrotowy jest równy kalendarzowemu). Dla jednostek innych niż banki, zakłady ubezpieczeń, fundusze inwestycyjne i emerytalne sprawozdanie musi zawierać:

●  wprowadzenie,

bilans,

rachunek zysków i strat,

informacje dodatkową.

W przypadku jednostek mających obowiązek badania sprawozdania przez biegłego rewidenta, do sprawozdania należy dołączyć zestawienia zmian kapitałów (funduszy) własnych oraz rachunek przepływów pieniężnych. Inne jednostki mogą, ale nie muszą, dołączyć te elementy do sprawozdania finansowego.

Wzory ww. elementów sprawozdania zawiera załącznik nr 1 do ustawy o rachunkowości. Załącznik ten zawiera wzór minimum informacyjnego. Szczegółowość sprawozdania można dowolnie zwiększać - jeśli nie przeczy to zasadzie wyrażonej w ustawie o rachunkowości mówiącej o przewadze treści nad formą informacji.

Sprawozdanie powinno być sporządzone także na podstawie innych zasad rachunkowości, o których mowa w art. od 4 do 8 ustawy o rachunkowości, i powinno rzetelnie i jasno przedstawiać sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy jednostki.

UWAGA!

Poszczególne pozycje zamieszczone we wzorze można pominąć, jeśli nie występowały kolejno w bieżącym ani w poprzednim roku obrotowym.

Warto przypomnieć, że podmioty, które stosują zasady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (dalej: MSR), są zobowiązane do przestrzegania terminów sporządzenia sprawozdania finansowego wyrażonych w ustawie o rachunkowości. Stosują one jednak tę ustawę oraz wydane na jej podstawie akty wykonawcze tylko w zakresie pomocniczym, tzn. w sytuacjach, gdy dana kwestia nie jest przewidziana regulacjami MSR.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00