Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-02

Rozdział II

Cechy transakcji i poziom ceny transferowej

1. Rodzaje transakcji

Każdy rodzaj transakcji dokonywanych między podmiotami powiązanymi podlegający reżimowi cen transferowych ma swoją specyfikę. Specyfika ta znajduje swoje odzwierciedlenie w:

n dokumentowaniu danego rodzaju transakcji,

n poziomie ryzyka podatkowego transakcji,

n wyborze metody szacowania danej transakcji.

1.1. Transakcje handlowe dotyczące środków trwałych

Transakcje handlowe mogą obejmować wszelkie transakcje zakupów i sprzedaży. W przeważającej mierze takie transakcje będą dotyczyć zakupów bądź sprzedaży surowców, półproduktów, produktów gotowych i towarów. Jednak należy mieć na uwadze, że transakcje tego typu mogą dotyczyć także składników majątku trwałego, tj. maszyn i urządzeń używanych przez przedsiębiorstwo w normalnej działalności.

1.1.1. Sprzedaż składników rzeczowych aktywów trwałych

Między podmiotami powiązanymi często mają miejsce transakcje sprzedaży rzeczowych składników majątku trwałego - budynków, samochodów, maszyn. Są to zazwyczaj jednorazowe transakcje o dużej wartości. Transakcje tego rodzaju muszą odbywać się na zasadach rynkowych. Jednak analizując rynkową wartość aktywów należy uwzględnić sytuację zarówno ich zbywcy, jak i nabywcy. Wycena takiej transakcji może przysporzyć wiele problemów. O ile sprzedaż nowych składników majątku trwałego (zarówno nabytych od niezależnego dostawcy, jak i wytworzonych w ramach grupy) nie powinna powodować istotnych trudności, o tyle problematyczne może okazać się dokonanie wyceny używanego majątku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00