Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-03-01

Rozdział III

Samochód w leasingu

Monika Poteraj

Użytkowanie samochodu na podstawie umowy leasingu należy odróżnić od użytkowania na podstawie innych rodzajów umów (np. umowy najmu czy umowy użyczenia). Rozróżnienie to jest istotne zwłaszcza w przypadku umów dotyczących samochodów osobowych - i to nie ze względu na odmienną formę prawną, ale przede wszystkim ze względu na odmienne traktowanie podatkowe umowy leasingu.

Kodeks cywilny (w art. 7091) definiuje umowę leasingu jako umowę, na podstawie której finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy.

Umowa leasingu została również zdefiniowana w ustawach podatkowych. W przepisach podatkowych zostały ustanowione dwa typy umów leasingowych - w zależności od tego, która ze stron umowy (leasingodawca czy leasingobiorca) dokonuje odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu leasingu, tj. leasing operacyjny i leasing finansowy. Przepisy podatkowe określają też dodatkowe warunki (poza wskazaniem strony dokonującej amortyzacji od przedmiotu leasingu), które musi spełniać umowa, aby do celów podatkowych traktować ją jak umowę leasingu operacyjnego lub finansowego. Niespełnienie tych warunków spowoduje, że umowa będzie traktowana jak umowa najmu lub dzierżawy, nawet jeżeli strony nazwą ją umową leasingu.

1. Podatek dochodowy przy umowach leasingu

1.1. Leasing operacyjny

Umowa leasingu operacyjnego to umowa, na podstawie której odpisów amortyzacyjnych od samochodu będącego przedmiotem leasingu dokonuje finansujący (tj. firma leasingowa). Oznacza to, że samochód jest zaliczany do majątku firmy leasingowej. Nie ma jednak wymogu, aby w umowie znajdował się zapis, że odpisów amortyzacyjnych będzie dokonywać finansujący. Dodatkowo jednak umowa leasingu stanowi leasing operacyjny do celów podatkowych, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki (art. 23b ust. 1 updof i art. 17b ust. 1 updop):

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00