Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-06-01

Rozdział VI.

Umowa agencyjna

Umowa agencyjna jest umową nazwaną. Regulują ją przepisy art. 758-7649 Kodeksu cywilnego. Przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania umów w jego imieniu. Jednak do zawierania umów w imieniu dającego zlecenie oraz do odbierania dla niego oświadczeń agent jest uprawniony tylko wtedy, gdy ma do tego umocowanie.

Istnieją zatem dwa rodzaje umów agencji:

l umowa agencji pośredniczej, na mocy której agent stale pośredniczy przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy - w tym przypadku wykonuje on jedynie czynności faktyczne, których celem jest doprowadzenie do powstania stosunków prawnych między dającym zlecenie przedsiębiorcą a osobą trzecią,

l umowa agencji przedstawicielskiej, na mocy której agent jest upoważniony do zawierania z osobami trzecimi umów w imieniu dającego zlecenie przedsiębiorcy.

UWAGA!

Każda ze stron może żądać od drugiej pisemnego potwierdzenia treści umowy oraz zmieniających lub uzupełniających ją postanowień. Zrzeczenie się tego uprawnienia jest nieważne.

W razie gdy agent zawierający umowę w imieniu dającego zlecenie nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres, umowę uważa się za potwierdzoną, jeżeli dający zlecenie niezwłocznie po otrzymaniu wiadomości o zawarciu umowy nie oświadczy klientowi, że umowy nie potwierdza.

Prowizją jest wynagrodzenie, którego wysokość zależy od liczby lub wartości zawartych umów. Jeżeli w umowie nie została określona wysokość prowizji, należy się ona w wysokości zwyczajowo przyjętej w stosunkach danego rodzaju, w miejscu działalności prowadzonej przez agenta, a w razie niemożności ustalenia prowizji w ten sposób - agentowi należy się prowizja w odpowiedniej wysokości, uwzględniającej wszystkie okoliczności bezpośrednio związane z wykonaniem zleconych zadań.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00