Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-06-01

Rozdział III.

Umowa zlecenia

Umowa zlecenia należy do umów cywilnoprawnych nazwanych. Jest regulowana przepisami Kodeksu cywilnego (art. 734-751). Zgodnie z art. 734 § 1 k.c. przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Umowa zlecenia - w braku odmiennych postanowień - obejmuje umocowanie do wykonania czynności w imieniu dającego zlecenie.

Umowa zlecenia jest umową starannego działania. Oznacza to, że przyjmujący zlecenie nie jest odpowiedzialny za osiągnięcie określonego rezultatu swojego działania (np. za wygranie sprawy przed sądem), lecz jedynie za niedołożenie należytej staranności w wykonywaniu zlecenia.

Umowa zlecenia jest co do zasady umową odpłatną. Jeśli bowiem ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że przyjmujący zlecenie zobowiązał się wykonać je bez wynagrodzenia, za wykonanie zlecenia należy się wynagrodzenie. Jeżeli nie ma obowiązującej taryfy określającej wysokość stawek za poszczególne czynności, a nie umówiono się co do wysokości wynagrodzenia, należy się wynagrodzenie odpowiadające wykonanej pracy. Jednak w razie odpłatnego zlecenia wynagrodzenie należy się przyjmującemu dopiero po wykonaniu zlecenia, chyba że co innego wynika z umowy lub z przepisów szczególnych.

Przyjmujący zlecenie może powierzyć wykonanie zlecenia osobie trzeciej tylko wtedy, gdy to wynika z umowy lub ze zwyczaju, albo gdy jest do tego zmuszony przez okoliczności. Wówczas jest zobowiązany zawiadomić niezwłocznie dającego zlecenie o osobie i o miejscu zamieszkania swego zastępcy, i w razie zawiadomienia jest odpowiedzialny tylko za brak należytej staranności w wyborze zastępcy. Zastępca jest odpowiedzialny za wykonanie zlecenia nie tylko wobec zleceniobiorcy, ale także względem dającego zlecenie. Jeżeli przyjmujący zlecenie ponosi odpowiedzialność za czynności swego zastępcy jak za swoje własne czynności, ich odpowiedzialność jest solidarna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00