Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-11-01

Zmiany w VAT

Na ostatnim posiedzeniu Sejmu V kadencji RP w dniu 18 września 2007 r. ostatecznie uchwalona została ustawa zmieniająca ustawę o podatku od towarów i usług oraz ustawę o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Najistotniejsze przepisy noweli zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2008 r. Czekali na nie przede wszystkim developerzy, jak również inni przedsiębiorcy branży budowlanej, ponieważ nowelizacja rozstrzyga kwestię stawki 7% VAT na budownictwo mieszkaniowe objęte programem społecznym. Zmiany dotyczą także kilku innych ważnych kwestii, takich jak terytorium Wspólnoty, limity kwotowe, podstawa opodatkowania dla czynności nieodpłatnych niezwiązanych z prowadzoną działalnością itp.

ELŻBIETA ARSKA

1. Definicje - terytorium Wspólnoty

Czy od 1 stycznia 2008 r. ustawa o VAT będzie posługiwać się nowymi terminami dotyczącymi terytorium Wspólnoty i państw trzecich?

Nowy zakres pojęciowy

Tak. Od 1 stycznia 2008 r. terminy: terytorium Wspólnoty i państwo trzecie mają nowy zakres pojęciowy, z uwagi na włączenie i wyłączenie z terytorium Wspólnoty niektórych terytoriów.

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług wprowadza zmiany do art. 2 ustawy zawierającego katalog różnego rodzaju definicji ustawowych, stosowanych na potrzeby podatku od towarów i usług, tym samym zmieniając od 1 stycznia 2008 r. pojęcie terytorium Wspólnoty poprzez:

l włączenie do niego suwerennej strefy Aktrotiri i Dhekelii jako terytorium Republiki Cypru (zgodnie z art. 7 dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej);

l wyłączenie z terytorium Wspólnoty Wysp Normandzkich (zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. e ww. dyrektywy 2006/112/WE) i Gibraltaru (zgodnie z art. 28 Aktu akcesyjnego Królestwa Danii, Irlandii, Królestwa Norwegii oraz Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej).

Powyższe oznacza, iż w zakresie podatku VAT Wyspy Normandzkie i Giblartar należy od 1 stycznia 2008 r. traktować jako państwa trzecie, a z kolei nie są takimi dotychczasowe strefy Republiki Cypru, tj. Aktrotiria i Dhekelia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00