Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-01-01

Aporty, sygn. A.2.

Przepisy dotyczące podatku VAT przewidują zwolnienie od podatku obejmujące wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego. Jeżeli jednak przedmiotem aportu jest przedsiębiorstwo lub zakład (oddział) samodzielnie sporządzający bilans, czynność ta w ogóle nie będzie podlegała opodatkowaniu (jako czynność wyłączona z zakresu VAT). Niezależnie jednak od tego, jak zakwalifikujemy dany wkład niepieniężny, czynność polegająca na wniesieniu aportu do spółki będzie traktowana jako zmiana umowy spółki podlegająca opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Poniżej opisujemy także inne konsekwencje wnoszenia aportów, odpowiadając m.in. na pytanie, czy transakcja objęcia udziałów w zamian za aport powoduje konieczność skorygowania podatku, który został odliczony przy zakupie środków trwałych będących składnikami wkładu niepieniężnego.

Jacek WĘsierski

1. Wniesienie aportu przez osobę fizyczną w zamian za udziały spółki z o.o.

Michał Milinkiewicz chce wnieść do spółki z o.o. swoje przedsiębiorstwo jako aport i w zamian objąć udziały. Czy taka transakcja będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

ZBYCIE PRZEDSIĘBIORSTWA

Wniesienie przedsiębiorstwa aportem do spółki kapitałowej (spółki z o.o. lub spółki akcyjnej) nie będzie traktowane jako czynność zwolniona od podatku VAT. Ponieważ powyższa transakcja stanowi w istocie zbycie przedsiębiorstwa (traktowanego jako wkład niepieniężny), nie będzie w ogóle podlegała przepisom ustawy o VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00