Zamknięcie roku obrotowego w jednostkach prowadzących księgi rachunkowe – weryfikacja rachunku
W poprzednich numerach „Biuletynu głównego księgowego” opisaliśmy najważniejsze zagadnienia związane z wyceną aktywów i pasywów na dzień bilansowy. W ramach zamknięcia roku obrotowego weryfikacji podlegają jednak nie tylko składniki aktywów i pasywów, ale również pozycje rachunku zysków i strat.
Na koniec roku obrotowego przede wszystkim sprawdzamy kompletność przychodów i kosztów oraz współmierność czasową.
Przychody
Przychodami ujętymi w sprawozdaniu finansowym powinny być (art. 3 ust. 1 pkt 30 uor) należne lub otrzymane korzyści ekonomiczne powstałe w okresie sprawozdawczym, o wiarygodnie określonej wartości, które zwiększają drugostronnie wartość aktywów lub zmniejszają wartość zobowiązań.
Kierując się podstawowymi zasadami rachunkowości, należy stwierdzić, że przychody powinny być odpowiednio zaprezentowane w poszczególnych pozycjach rodzajowych przychodów osiągniętych w roku obrotowym, nawet jeżeli zostały zafakturowane odbiorcom z opóźnieniem.
W rachunku zysków i strat powinny być one zaprezentowane jako:
1. Przychody ze sprzedaży i zrównane z nimi
2. Pozostałe przychody operacyjne
3. Przychody finansowe
1. Przychody ze sprzedaży
Definicja przychodów ze sprzedaży zawarta w przepisach ustawy o rachunkowości jest bardzo ogólna. Pośrednio wynika z niej, że za przychód w jednostkach prowadzących działalność gospodarczą przyjmuje się wyrażone w rzeczywistych cenach sprzedaży kwoty należne z tytułu sprzedaży produktów, tj. wyrobów gotowych, robót i usług, towarów i materiałów, z uwzględnieniem dotacji, opustów, rabatów i innych zwiększeń lub zmniejszeń, bez podatku od towarów i usług oraz innych podatków bezpośrednio związanych z obrotem.
Zatem do przychodów z działalności gospodarczej zalicza się:
- przychody ze sprzedaży osiągane z podstawowej działalności operacyjnej:
– wyrobów gotowych, półproduktów, robót i usług,
– towarów, materiałów;
- przychody ze sprzedaży osiągane z pozostałej działalności operacyjnej: