Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2017-05-13

Zakupy materiałów, towarów i usług w podatku dochodowym

Podatnicy prowadzący księgi rachunkowe nie prowadzą odrębnej ewidencji towarów i materiałów dla celów podatku dochodowego. Do rozliczeń podatkowych wykorzystują oni ewidencję prowadzoną dla celów bilansowych. Należy jednak pamiętać, że zapisy obu ustaw różnią się w niektórych kwestiach, np. dotyczących sposobu wyceny, momentu ujęcia w kosztach wydatków na zakup składników majątku czy też wyceny oraz korekty kosztów w przypadku odpisywania towarów/materiałów w koszty na dzień ich zakupu.

1. Ogólne zasady zaliczania wydatków na nabycie towarów i materiałów do kosztów podatkowych

Kosztami uzyskania przychodów są koszty ponoszone przez podatników w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów (art. 15 ust. 1 ustawy o PIT oraz art. 22 ust. 1 ustawy o CIT).

W świetle tego przepisu wydatki na nabycie towarów i materiałów są podatkowymi kosztami uzyskania przychodów, jeżeli:

1) towary lub materiały są nabywane w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów oraz

2) wydatki te nie należą do kosztów, których nie uważa się za podatkowe koszty uzyskania przychodów.

1.1. Wydatki na nabycie towarów i materiałów u podatników rozliczających koszty uzyskania przychodów metodą memoriałową

W przypadku podatników prowadzących księgi rachunkowe koszty nabycia towarów i materiałów najczęściej należą do kosztów bezpośrednio związanych z osiąganymi przez nich przychodami, a w konsekwencji są, co do zasady, potrącalne w roku podatkowym (oraz - jak się przyjmuje - okresie rozliczeniowym), w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody (art. 15 ust. 4 ustawy o CIT oraz art. 22 ust. 5 ustawy o PIT).

Podobnie jest w przypadku podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów metodą memoriałową (tj. w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania przychodów odnoszących się tylko do tego roku podatkowego - zob. art. 22 ust. 6 ustawy o PIT).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00