Artykuł
TEMAT NA ZAMÓWIENIE
Spółki osobowe
Coraz częściej przedsiębiorcy prowadzą działalność gospodarczą w formie spółek osobowych. Spółki te, obowiązkowo lub na zasadzie dobrowolności, muszą prowadzić księgi rachunkowe, stosując przepisy ustawy o rachunkowości. Jednak specyfika formy prawnej w wielu przypadkach budzi wątpliwości. Przepisy prawa bilansowego z kolei nie zawierają żadnych szczegółowych zasad dotyczących rachunkowości spółek osobowych.
Do spółek osobowych zalicza się: spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną. Spółka osobowa prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. Może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.
Przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu przez wniesienie wkładów oraz, jeżeli umowa spółki tak stanowi, przez współdziałanie w inny określony sposób.
Umowa spółki powinna być zawarta:
1) na piśmie pod rygorem nieważności,
2) przy wykorzystaniu wzorca umowy, tj. w trybie S24 - zawiązanie i rejestracja spółki odbywa się przez Internet za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Umowa spółki jest sporządzana z wykorzystaniem wzorca umowy, ale za to bez formy aktu notarialnego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right