Artykuł
Jak dokonać korekt w metodzie pośredniej - wykorzystanie danych z innych elementów sprawozdania finansowego lub bezpośrednio z ewidencji księgowej
Wśród wielu korekt dokonywanych w metodzie pośredniej najtrudniejsze w praktyce są dla księgowych te przypadki, gdy jednocześnie należy dokonać korekty zdarzeń niepieniężnych i wykazać kwotę przepływów w innym segmencie działalności. Przykładem takich korekt są różnice kursowe, odsetki i dywidendy, zyski z działalności inwestycyjnej. W artykule pokazano, w jaki sposób wykorzystać dane z ewidencji księgowej, aby prawidłowo sporządzić rachunek przepływów pieniężnych. Jak można - dokonując korekt technicznych do bilansowych zmian stanu aktywów i pasywów - uzyskać wartości, które powinny zostać zaprezentowane w poszczególnych segmentach rachunku przepływów pieniężnych.
1. Część I - Różnice kursowe
Różnice kursowe nie stanowią jednorodnej kategorii. Korekty dotyczące różnic kursowych dokonywane w rachunku przepływów pieniężnych zależą od tego, którego segmentu działalności dotyczą, czy są to różnice zrealizowane, czy też nie. Korektą wyjątkową jest korekta dotycząca różnic kursowych wynikających z wyceny środków pieniężnych wyrażonych w walutach obcych.
1.1. Zrealizowane różnice kursowe
Zrealizowane różnice kursowe powstają w momencie, gdy jednostka otrzymuje zapłatę należności lub dokonuje zapłaty zobowiązań wyrażonych w walutach obcych, więc są one ściśle związane z przepływem środków pieniężnych. Dlatego zrealizowanych różnic kursowych nie eliminuje się z wyniku finansowego netto. Mogą one wymagać jednak przesunięć do innych segmentów działalności.
Zrealizowane różnice kursowe z działalności operacyjnej
Zrealizowane różnice kursowe, które dotyczą przepływów z działalności operacyjnej, nie wymagają korekty, gdyż stanowią one zarówno element rachunku zysków i strat (przychód bądź koszt), jak i przepływ pieniężny.
PRZYKŁAD 11
W trakcie okresu obrachunkowego jednostka ujęła w księgach rachunkowych przychody w wysokości 10 000 euro przeliczone według średniego kursu ustalonego przez NBP z dnia poprzedzającego dzień dokonania operacji (4,10 PLN/EUR): 41 000 zł.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right