Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2016-10-13

Rachunek bankowy w obrocie gospodarczym - zasady prowadzenia, rozliczania, zamykania

W obrocie podatkowym i gospodarczym każdy przedsiębiorca zatrudniający pracowników, rozliczający się podatkowo, a także rozliczający się z innym przedsiębiorcą (których wzajemne obroty przekraczają wartości wskazane przez ustawodawcę), musi posiadać firmowy rachunek bankowy.

Nie sposób wyobrazić sobie, by w rozliczeniach między kontrahentami, opiewających często na duże kwoty, i to w różnych walutach, płatność odbywała się gotówką. Jednocześnie prawa wolnego rynku gwarantują przedsiębiorcy nie tylko swobodny wybór banku, ale także możliwość posiadania kilku rachunków bankowych w różnych bankach. Przedsiębiorcy często zastanawiają się m.in. nad tym, co powinno znaleźć się w umowie rachunku bankowego, jaki rachunek bankowy wybrać, jakie mają uprawnienia jako posiadacz rachunku, czy rachunek może być wspólny, co dzieje się ze środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku bankowym w przypadku śmierci współposiadacza rachunku bankowego czy skierowanej do rachunku egzekucji.

Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca, a jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez NBP ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji. W przypadku zaś gdy przedsiębiorca jest członkiem spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, może realizować ten obowiązek za pośrednictwem rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.

UWAGA!

Nakaz rozliczeń bezgotówkowych odnosi się także do rozliczeń podatkowych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów - takie rozliczenia muszą bowiem następować w formie polecenia przelewu (art. 61 § 1 O.p.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00