Porada
Skutki podatkowe instrumentów pochodnych
Prokurent spółki zawarł ze spółką niezwiązane z pełnioną przez niego funkcją umowy pochodnego instrumentu finansowego. Umowy zostały zawarte w ramach programu, który ma na celu rozwój spółki, poprawę jej sytuacji finansowej. Na podstawie umów prokurentowi przyznane zostało warunkowe prawo do otrzymania od spółki w przyszłości kwoty rozliczenia pieniężnego, którego wysokość uzależniona jest od zysku operacyjnego spółki przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych zobowiązań oprocentowanych, podatków, amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych oraz amortyzacji rzeczowych aktywów trwałych (dalej: "EBITDA"). Umowy zostały zawarte na poszczególne kwartały roku, a podstawą ustalenia wartości EBITDA jest kwartalny bilans i rachunek zysków i strat spółki zatwierdzony przez jej zarząd (dalej: "informacja kwartalna").
PROBLEM
Prawo przysługuje odpłatnie za cenę określoną w umowie i jest ono niezbywalne aż do momentu jego realizacji. W związku z tym, że prawo jest zależne od wysokości EBITDA i jest warunkowe, nie ma jakichkolwiek gwarancji co do otrzymania przez prokurenta kwoty rozliczenia pieniężnego przed ostatecznym rozliczeniem umów.
Kiedy w omawianym przypadku powstaje ewentualny przychód podlegający opodatkowaniu z tytułu nabycia i realizacji prawa do otrzymania rozliczenia pieniężnego? Czy w momencie nabycia czy w momencie realizacji prawa, tj. w momencie, kiedy kwota rozliczenia pieniężnego staje się należna? Co stanowi przychód z kapitałów pieniężnych w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegający opodatkowaniu (po odjęciu kosztów uzyskania przychodu) z zastosowaniem 19% stawki podatkowej?
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right