Artykuł
Pełnomocnictwa w sprawach administracyjnych - zasady sporządzania, przedkładania i opłacania
Strona w postępowaniu administracyjnym, podobnie jak w innych postępowaniach (cywilnym, karny), może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania. Jedną z istotnych kwestii powodujących w praktyce wiele wątpliwości jest pełnomocnictwo do występowania w sprawach z zakresu postępowania administracyjnego, tj. prawidłowość jego sporządzenia, zasady przedkładania, uwierzytelniania oraz opłacania.
Postępowanie administracyjne zostało szczegółowo uregulowane w Kodeksie postępowania administracyjnego (k.p.a.).
1.1. Dopuszczalność działania przez pełnomocnika
W postępowaniu administracyjnym strona może być reprezentowana przez pełnomocnika.
Pełnomocnikiem strony może być osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych. Należy podkreślić, że pełnomocnikiem nie może być osoba prawna. Jednak w niektórych przypadkach strona jest zobligowana do osobistego udziału w postępowaniu administracyjnym. Osobiste działanie strony w toku postępowania może być wymagane z mocy przepisów prawa, może wynikać z postanowień organu prowadzącego postępowanie albo z samej natury czynności procesowych. Na przykład strona nie będzie mogła skorzystać z usług pełnomocnika, jeżeli np. ma osobiście złożyć wyjaśnienia w sprawie (art. 50 § 1 k.p.a.) czy ma zostać przesłuchana w charakterze strony (art. 86 k.p.a.).
UWAGA!
Ustanowienie pełnomocnika w postępowaniu administracyjnym nie wyklucza uprawnienia strony do działania we własnym imieniu.
Od chwili ustanowienia pełnomocnika działa on za stronę z pełnymi konsekwencjami prawnymi. Oznacza to w szczególności, że czynności procesowe dokonane przez pełnomocnika odnoszą skutek w sferze prawnej strony, a pominięcie pełnomocnika strony jest równoznaczne z pominięciem strony w danym postępowaniu administracyjnym.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right