Artykuł
Środki trwałe w budowie - koszty zwiększające wartość początkową środka trwałego
Jak wynika z definicji środków trwałych, ich wycena początkowa następuje według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia, jeżeli jednostka wytworzyła je we własnym zakresie. Definicje zarówno ceny nabycia, jak i kosztu wytworzenia znajdziemy w ustawie o rachunkowości i w przepisach podatkowych. Mimo to okazuje się, że w praktyce ustalenie wartości początkowej środka trwałego, w szczególności tego, który wcześniej był ujmowany w księgach jako środek trwały w budowie, powoduje wiele problemów.
Cena nabycia i koszt wytworzenia środków trwałych w budowie obejmują zatem ogół kosztów poniesionych przez jednostkę za okres budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia, do dnia bilansowego lub przyjęcia do używania, w tym również:
1) niepodlegający odliczeniu podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy,
2) koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu ich finansowania i związane z nimi różnice kursowe, pomniejszony o przychody z tego tytułu
(art. 28 ust. 8 uor, art. 16g ust. 5 updop oraz art. 22g ust. 5 updof).
Budując (montując, ulepszając) kilka środków trwałych jednocześnie, możemy ponosić koszty dotyczące kilku realizowanych inwestycji, tzw. koszty pośrednie lub koszty wspólne. Można do nich zaliczyć m.in. koszty: dokumentacji projektowej, nadzoru, badań geologicznych, usług geodezyjnych, ubezpieczeń majątkowych budowanych obiektów, budowy i rozbiórki tymczasowych obiektów na placu budowy, obsługi zobowiązań, a także inne koszty, których nie można przyporządkować bezpośrednio do pojedynczego obiektu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right