Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-29

Na czym polega pranie brudnych pieniędzy

W walce polegającej na przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy instytucje obowiązane, w tym m.in. biura rachunkowe, mają określone zadania, z których zgodnie z ustawą o praniu pieniędzy i przeciwdziałaniu terroryzmowi muszą się bezwzględnie wywiązywać. Instytucje te mają obowiązek rejestrować i zgłaszać podejrzane transakcje. W praktyce jednak nasuwa się wiele wątpliwości, jakie transakcje powinny wzbudzać podejrzenie osób m.in. prowadzących księgi rachunkowe, a także notariuszy, biegłych rewidentów, fundacji itp.

Proceder "prania pieniędzy" lub "prania brudnych pieniędzy" (ang. money laundering) ma swój początek w latach dwudziestych ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Pojęcie to weszło do języka potocznego, a później do języka prawnego. Proceder ten sięga czasów prohibicji, kiedy to zorganizowane grupy przestępcze produkowały i sprzedawały nielegalnie alkohol, a uzyskane tą drogą zyski łączyły z przychodami z legalnej działalności handlowo-usługowej, głównie pralni. Celem takiej działalności było kamuflowanie prawdziwych źródeł pochodzenia środków pieniężnych i uwiarygodnienie ich pochodzenia1.

CIEKAWOSTKA

Wielu publicystów uważa, że termin "pranie pieniędzy" pojawił się za sprawą Alphonse ("Al.") Capone (1899-1947), amerykańskiego gangstera włoskiego pochodzenia. Zasłynął on jako szef przestępczości zorganizowanej w Chicago. Jego dochody z handlu alkoholem, prostytucji, hazardu i innych nielegalnych interesów szacowano na 30 milionów dolarów rocznie. Pośrednio był odpowiedzialny za wiele morderstw. Nie został postawiony przed sądem za żadne z nich, aresztowany dopiero w 1931 r. za uchylanie się od płacenia podatków2.

Organami administracji rządowej właściwymi w sprawach przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu są Minister Finansów jako naczelny organ informacji finansowej oraz Generalny Inspektor Informacji Finansowej (GIIF). Generalny Inspektor wykonuje swoje zadania przy pomocy jednostki organizacyjnej wyodrębnionej w tym celu w strukturze Ministerstwa Finansów - Departamentu Informacji Finansowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00