Artykuł
Sporządzanie rachunku zysków i strat w wariancie kalkulacyjnym
Rachunek zysków i strat w wariancie porównawczym ma dosyć ograniczoną przydatność w zakresie analizy i kontroli kosztów. Widać to szczególnie w przypadku jednostek produkcyjnych. Jego alternatywą jest układ kalkulacyjny kosztów ujmowany w systemie księgowym za pomocą kont zespołu 5.
Podział kosztów w układzie kalkulacyjnym oznacza podział kosztów według kryterium kalkulacyjnego. Analizie poddany jest związek wykorzystywanych czynników produkcji z efektem, czyli wytworzonym produktem lub usługą. Mamy zatem do czynienia z:
● kosztami bezpośrednimi, jeżeli występuje bezpośrednia przyczynowo-skutkowa relacja między wykorzystanym zasobem a wytworzonym efektem,
● kosztami pośrednimi, jeżeli nie występuje bezpośrednia przyczynowo-skutkowa relacja między wykorzystanym zasobem a wytworzonym efektem i konieczne jest zastosowanie do przyporządkowania nośnika (klucza rozliczeniowego) umożliwiającego powiązanie kosztów z efektem.
W ewidencji kosztów w układzie kalkulacyjnym warto dokonać rozróżnienia kosztów na koszty produktu i koszty okresu, które również znajduje swoje odzwierciedlenie w rachunku zysków i strat sporządzonym według wariantu kalkulacyjnego.
Pozycja B.I rachunku nosi nazwę "Koszt wytworzenia sprzedanych produktów". Koszt ten jest kosztem produktu, czyli kosztem przypisanym produktowi. W związku z tym znajduje on odzwierciedlenie w wyniku finansowym dopiero wtedy, gdy produkt, jako efekt procesu wytwarzania, zostanie sprzedany. Do tego czasu koszt produktu jest równoznaczny z zapasem produktów gotowych w bilansie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right