Sprawozdawczość finansowa jednostek nieprowadzących działalności gospodarczej
Jednostki nieprowadzące działalności gospodarczej zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z 15 listopada 2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej. Nie oznacza to jednak, że te jednostki nie muszą stosować przepisów ustawy o rachunkowości.
Jednostkami nieprowadzącymi działalności gospodarczej są m.in.:
● stowarzyszenia,
● związki zawodowe,
● organizacje pracodawców,
● izby gospodarcze,
● fundacje,
● organizacje dobroczynności i opieki społecznej,
● przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych.
Jednostki te prowadzą księgi rachunkowe, stosując odpowiednie przepisy ustawy o rachunkowości, z uwzględnieniem powyższego rozporządzenia, tj. przepisy dotyczące:
● prowadzenia ksiąg rachunkowych, dokumentowania operacji gospodarczych,
● inwentaryzacji aktywów i pasywów,
● wyceny aktywów i pasywów oraz ustalenia wyniku finansowego,
● ochrony danych,
● odpowiedzialności karnej.
Omawiane jednostki nie mają jednak obowiązku stosowania:
● zapisów ustawy o rachunkowości dotyczących skonsolidowanych sprawozdań finansowych, a także badania i udostępniania rocznych sprawozdań finansowych,
● przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z 12 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych.
UWAGA!
Jednostki nieprowadzące działalności gospodarczej powinny stosować także nadrzędne zasady rachunkowości, z wyjątkiem zasady ostrożności. Oznacza to, że nie mają obowiązku dokonywania odpisów aktualizujących i tworzenia rezerw.