Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-02-22

Wypłata dywidendy za rok 2013

Wspólnicy spółki z o.o. (spółki akcyjnej) mają prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników, chyba że umowa spółki przewiduje inny sposób podziału zysku. Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, zysk przypadający wspólnikom dzieli się w stosunku do udziałów.

Formalna możliwość wypłaty dywidendy w spółkach kapitałowych wymaga spełnienia określonych warunków, do których należą:

● sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego,

● zbadanie sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta (w spółce akcyjnej zawsze, w spółce z o.o. - w przypadku spełnienia przesłanek z art. 64 uor),

● zatwierdzenie sprawozdania finansowego przez zgromadzenie wspólników,

● zadysponowanie zyskiem do wypłaty z uwzględnieniem bezwzględnie obowiązujących przepisów określonych w art. 189 § 2 i art. 192 oraz w art. 348 § 1 i art. 396 § 1 k.s.h.

Kwota zysku przeznaczona do podziału nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału. Kwotę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, udziały własne (akcje własne) oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową spółki powinny być przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe.

Niezachowanie wymogów formalnych związanych z wypłatą dywidendy może wpłynąć na ewentualne konsekwencje wobec członków zarządu lub rady nadzorczej. Ponoszą oni bowiem - równolegle z odbiorcą świadczenia - osobistą odpowiedzialność za dokonane na rzecz wspólników wypłaty niezgodne z przepisami prawa. Roszczenia te przedawniają się z upływem lat trzech od chwili dokonania wypłaty (art. 198 § 1 i art. 350 k.s.h.).

UWAGA!

Brak obligatoryjnego badania sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta lub negatywna opinia biegłego wyłączają możliwość dokonania wypłaty dywidendy na rzecz wspólników. Wyłącza ją również brak zatwierdzonego sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00