Porada
Jak zmiany w VAT od 1 stycznia 2014 r. wpłyną na organizację prac służb finansowo-księgowych
Część zmian w ustawie o VAT zaczęła obowiązywać od 1 kwietnia 2013 r. Jednak zasadnicza część, można powiedzieć - fundamentalna dla funkcjonowania podatku od towarów i usług, zostanie wprowadzona od 1 stycznia 2014 r.
Jak te zmiany w ustawie o VAT wpływają (lub mogą wpłynąć) na zasady funkcjonowania służb finansowo-księgowych i do których warto przygotować się już teraz?
1. Przeorganizowanie programów księgowych tak, aby mieć możliwość sporządzenia rejestru VAT nie według daty wystawienia faktury, lecz według daty sprzedaży - w związku z ogólnym terminem powstania obowiązku podatkowego i terminem wystawienia faktury
Od 1 stycznia 2014 r. obowiązek podatkowy powstanie z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. W obecnym stanie prawnym mamy taką samą regułę, z tym jednak zastrzeżeniem, że gdy dostawa towarów lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w siódmym dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Od Nowego Roku takiego zastrzeżenia nie będzie, co oznacza, że powstanie obowiązku podatkowego nie będzie już uzależnione od wystawienia faktury. Ile więc będzie czasu na wystawienie faktury? Zagadnienie to reguluje nowy art. 106i ustawy o VAT. Stanowi on, że fakturę wystawia się nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę. W ust. 7 tego artykułu napisano natomiast, że faktury nie można wystawić wcześniej niż 30 dni przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi, a to oznacza, że będzie można ją wystawić na 30 dni przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right