Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-10-08

Odpisy aktualizujące wartość należności jako element procesu windykacyjnego

Szczególnym rodzajem należności są tzw. należności wątpliwe (zarówno nieprzeterminowane, jak i przeterminowane). Do tej kategorii zalicza się te należności, w odniesieniu do których istnieje zagrożenie, że nie zostaną wyegzekwowane od dłużnika. Przyczyn wątpliwości wierzyciela, że całość lub część należności może zostać nieodzyskana, jest wiele. Może to być np. wiedza na temat złej sytuacji finansowej dłużnika, kwestionowanie należności przez dłużnika, trudności z ustaleniem miejsca jego siedziby i inne. W takich sytuacjach jednostka musi dokonywać odpisów aktualizujących, które na tym etapie nie mogą być zaliczone do kosztów podatkowych, ale jednocześnie zmniejszają bilansowy wynik finansowy.

Uznanie przez jednostkę należności za wątpliwą (tj. zagrożoną nieściągalnością) nie powinno powodować rezygnacji z dochodzenia takiej należności i uznania jej za utraconą. Celem wierzyciela powinno być bowiem doprowadzenie do spłaty należności przez dłużnika w całości lub części. Z drugiej strony księgi rachunkowe muszą odzwierciedlać realny stan należności, tj. istnienie zagrożenia zapłaty. Oznacza to konieczność dokonania odpisu aktualizującego wartość należności dla celów bilansowych.

1. Kiedy należy utworzyć odpis aktualizujący

Odpisy aktualizujące wartość należności tworzone są najczęściej na należności, które nie zostały uregulowane w terminie, a termin ich zapadalności jest długi. Określenie "długi" jest oczywiście sprawą indywidualną. Ustawa o rachunkowości wskazuje pewne przesłanki, kiedy dana należność powinna zostać objęta odpisem aktualizującym.

Każdy przypadek niezapłaconej należności musi być rozpatrzony przez firmę indywidualnie. W tym celu należy przeanalizować stopień prawdopodobieństwa jej zapłaty. Kwestie aktualizacji należności omówione zostały w art. 35b ustawy o rachunkowości. Przepis ten nakazuje dokonać odpisu aktualizującego w odniesieniu do:

● należności od dłużników postawionych w stan likwidacji lub w stan upadłości - do wysokości należności nieobjętej gwarancją lub innym zabezpieczeniem należności, zgłoszonej likwidatorowi lub sędziemu komisarzowi w postępowaniu upadłościowym,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00