Artykuł
Co wybrać - stosunek pracy czy samozatrudnienie
Wysokie koszty zatrudnienia pracowników i trwający kryzys gospodarczy skłaniają wiele przedsiębiorstw do cięcia kosztów. Alternatywnym rozwiązaniem dla zwolnień pracowniczych, zapewniającym utrzymanie produkcji/działalności na niezmienionym poziomie i zatrzymanie wykwalifikowanej kadry, stało się przejście pracowników ze stosunku pracy (umowy o pracę) na umowę cywilnoprawną (działalność wykonywaną osobiście) lub tzw. samozatrudnienie. Jakie są zalety i wady samozatrudnienia, tj. działalności wykonywanej osobiście, w porównaniu ze stosunkiem pracy, a także jakie są granice dopuszczalności zamiennego stosowania umów o pracę, umów cywilnoprawnych, w tym w ramach samozatrudnienia?
Powierzenie pracy może przybrać formę umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej w ramach działalności wykonywanej osobiście lub w ramach tzw. samozatrudnienia. Co decyduje o zakwalifikowaniu umowy? O zakwalifikowaniu umowy decyduje sposób jej wykonywania, a w szczególności cechy stron, które charakteryzują umowę o pracę i odróżniają ją od innych umów o świadczenie usług, a mianowicie:
● podporządkowanie wykonującego pracę lub usługi (dotyczy sposobu, miejsca i czasu wykonywania pracy, a także innych obowiązków pracowniczych objętych treścią stosunku pracy),
● wykonywanie poleceń służbowych co do sposobu świadczenia pracy,
● wymóg osobistego świadczenia pracy,
● przestrzeganie dyscypliny pracy,
● obciążenie podmiotu zatrudniającego ryzykiem prowadzenia zakładu pracy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right