Porada
Kiedy warto korzystać z faktoringu - skutki bilansowe
Faktoring stanowi źródło środków pieniężnych. Pozwala przedsiębiorcy na zachowanie płynności finansowej. Jest też coraz częściej stosowaną metodą windykacji należności. Może również stanowić sposób zabezpieczenia przed nieściągalnością dłużnika.
Korzystając z faktoringu, przedsiębiorca ma możliwość stosowania wobec kontrahentów wydłużonych terminów płatności, a jednocześnie utrzymuje płynność finansową i terminowo reguluje swoje zobowiązania. Pomoże to zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstwa, co jest niezwykle trudne w obecnych czasach, jednocześnie buduje w ten sposób pozytywny wizerunek w oczach kontrahentów.
Faktoring jest szczególnie polecany, gdy przedsiębiorstwo:
● chce mieć szybki dostęp do pieniędzy,
● rozpoczyna współpracę z nowym kontrahentem i nie zna jego pozycji rynkowej ani zdolności do terminowego regulowania zobowiązań,
● ma stałych odbiorców towarów i usług,
● chce zdyscyplinować dłużników, by terminowo wywiązywali się z płatności,
● chce planować wpływy i wydatki,
● ponosi wysokie koszty z tytułu udzielanych kredytów kupieckich.
Jak działa faktoring? Jaka jest rola faktoranta i faktora jako dwóch stron umowy faktoringu? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w tabeli 1.
SŁOWNICZEK
Faktoring należy do umów nienazwanych, czyli takich, które nie są unormowane w przepisach Kodeksu cywilnego, lecz funkcjonują zgodnie z zasadą wolności umów (swobody kontraktowania). Umowa faktoringu jest umową mieszaną zawierającą elementy zlecenia, pożyczki, sprzedaży, ale przede wszystkim przelewu wierzytelności. Jest alternatywą dla kredytu bankowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right