Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-02-08

Na co można przeznaczyć kapitał zapasowy

Spółka z o.o. osiąga dobre wyniki finansowe. W ubiegłym roku część zysku została przeznaczona na wypłatę dywidendy, a pozostałą część przekazano na kapitał zapasowy. Obecnie na kapitale zapasowym jest zgromadzona pokaźna suma. Na jakie inne cele - oprócz wypłaty dywidendy czy pokrycia strat - można przeznaczyć kapitał zapasowy? Czy można go wykorzystać na inwestycje lub na bieżące spłaty zobowiązań? Jak prawidłowo dokonać księgowań takich transakcji?

Utworzony w jednostce gospodarczej kapitał zapasowy jest odzwierciedleniem dodatkowego własnego źródła finansowania składników aktywów. W wyniku przeznaczenia zysku na kapitał zapasowy w jednostce pozostaje wypracowany przez nią zysk. W związku z tym nie następuje wypłata środków pieniężnych wspólnikom w formie dywidendy. Zatem nie wypłacając dywidendy wspólnikom, jednostka ma dodatkowe źródło finansowania, np. na inwestycje, zakup środków trwałych.

Uwaga

Dokonanych wydatków nie ewidencjonuje się w powiązaniu z kapitałem zapasowym. Poczynione wydatki nie zmniejszą tego kapitału.

W wyniku takiego zdarzenia następuje tylko zmiana wartości w poszczególnych pozycjach aktywów. Na przykład zakup środka trwałego powoduje zwiększenie wartości majątku trwałego i zmniejszenie wartości środków pieniężnych. Natomiast kapitał zapasowy, będący źródłem finansowania majątku, pozostaje bez zmian.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00