Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2013-01-25

Jak ewidencjonować produkcję oprogramowania komputerowego

Przedmiotem działalności spółki z o.o. jest produkcja oprogramowania w celu odsprzedaży. Spółka ponosi koszty w postaci wynagrodzeń pracowników zajmujących się tworzeniem programów oraz pracowników administracyjnych i zarządu. Oprócz tego ponosi koszty związane z bieżącą działalnością, np. zakup materiałów, amortyzacja urządzeń, wynajem biura. Jak ujmować koszty związane z działalnością spółki w ewidencji bilansowej oraz podatkowej?

Oprogramowanie komputerowe wytworzone przez jednostkę, które podlega wielokrotnej sprzedaży, należy wyceniać według zasad określonych w art. 34 ust. 3 ustawy o rachunkowości. Istotą tych zasad jest to, że dopóki jednostka nie osiągnie przychodów ze sprzedaży w wysokości przekraczającej koszty wytworzenia, nie rozpoznaje na sprzedaży zysku. Natomiast dla momentu ujęcia wydatków związanych z wytwarzaniem programów w kosztach podatkowych podstawową kwestią jest rozstrzygnięcie, czy mamy do czynienia z kosztem bezpośrednio czy pośrednio związanym z przychodem.

Opisywaną sytuację należy zatem rozpatrywać w kontekście rozliczania produkcji oraz kosztu wytworzenia. Autorskie prawa majątkowe oraz licencje mogą stanowić ten składnik aktywów tylko w sytuacji, gdy są nabyte. Analogiczne zapisy znajdziemy w ustawach podatkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00