Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2012-12-08

Jak sprawnie przeprowadzić wycenę bilansową składników majątku na koniec 2012 r.

Wycena bilansowa wpływa na wartość prezentowanych w bilansie składników majątku aktywów oraz na wynik finansowy. Konieczność wyceny na dzień bilansowy wynika z faktu, że wartość aktywów i pasywów ustalona na dzień ich ujęcia początkowego w księgach rachunkowych na dzień bilansowy jest już wartością historyczną, która może nie być zgodna z definicją aktywów bądź pasywów.

Definicja aktywów opiera się na korzyściach ekonomicznych, jakie w przyszłości te składniki majątkowe wygenerują. Wartość początkowa (historyczna) składników aktywów może nie odpowiadać oczekiwanym korzyściom ekonomicznym określonym na dzień bilansowy.

Przyszłe korzyści ekonomiczne, do których odwołuje się ustawowa definicja aktywów, nie są zinterpretowane w polskim prawie bilansowym. MSR/MSSF także nie zawierają jednoznacznego określenia. Doprecyzowanie pojęcia można znaleźć w literaturze.

Przyszłe korzyści ekonomiczne "można określić jako tkwiący w składniku aktywów wymierny potencjał przyczyniania się w jednostce posiadającej (kontrolującej) ten składnik, w sposób indywidualny lub wspólnie z innymi składnikami aktywów do:

● powstawania i zbywania produktów (wyrobów, usług) i towarów stanowiących przedmiot działalności operacyjnej jednostki, z których jednostka na podstawie uzasadnionych przesłanek może oczekiwać przyszłych wpływów środków pieniężnych i ich ekwiwalentów,

● ograniczania przyszłych operacyjnych wydatków pieniężnych i ich ekwiwalentów, zamiany aktualnej jego formy na przyszłe wpływy środków pieniężnych i ich ekwiwalentów (...),

● zmniejszania wydatków z tytułu przyszłej spłaty aktualnych lub przyszłych zobowiązań jednostki."1.

Aktualizacja do realnej wysokości wartości bilansowej aktywów służy zapewnieniu rzetelnego obrazu dokonań i potencjału gospodarczego jednostki prezentowanego w księgach rachunkowych i w sprawozdaniu finansowym. Odpisy aktualizujące mają za zadanie doprowadzenie wartości składnika wynikającej z ksiąg rachunkowych do ceny sprzedaży netto, a w przypadku jej braku - do ustalonej w inny sposób wartości godziwej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00