Porada
Jakie są skutki podatkowe umowy barterowej
Spółki dokonują między sobą transakcji polegających na rozliczaniu się na podstawie wzajemnej wymiany towarów. W ramach tych transakcji nie dochodzi do zapłaty gotówkowej. Kiedy więc powstaje przychód podatkowy z tego tytułu i w jakiej wysokości? Jak ustalić koszty tej wymiany?
W omawianym przypadku mamy do czynienia z transakcją barterową wykonaną w formie rzeczowej. W transakcjach barterowych występują wzajemne umowy kupna-sprzedaży między stronami. Oznacza to, że obie strony są równocześnie kupującym i sprzedającym. Formą zapłaty nie jest jednak gotówka, lecz wzajemne potrącenie należności z tytułu dokonanych ekwiwalentnych operacji wymiany.
Za przychód w przypadku transakcji barterowych uważa się wartość należnych, wykonanych świadczeń wzajemnych, obliczoną na podstawie przeciętnych cen stosowanych w dacie osiągnięcia przychodu w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia (stanowisko Ministerstwa Finansów z 20 listopada 1993 r., nr PO 2/4--8010-01097/93). Opodatkowaniu podlega dochód stanowiący różnicę między tak ustalonym przychodem a kosztami nabycia towarów, pomniejszony o koszty sprzedaży. Koszty nabycia towarów, tj. koszty uzyskania przychodów z transakcji, to ich cena nabycia (cena zakupu).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right