Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2012-10-15

Do zmian w VAT w 2013 r. warto przygotować się wcześniej

Najistotniejsze zmiany dotyczące VAT wejdą w życie dopiero od 1 lipca 2013 r., jednak już w tym roku warto rozpocząć przygotowania do wprowadzenia zarówno nowych regulacji obowiązujących od 1 stycznia, jak i tych obowiązujących od 1 lipca 2013 r. Projekt przewiduje bowiem znaczącą modyfikację najważniejszych regulacji w ustawie o VAT, tj. obowiązku podatkowego, faktur VAT, odliczania VAT naliczonego, ustalenia podstawy opodatkowania.

Prace rządu nad projektem ustawy o VAT dobiegają końca. 20 września br. komitet stały Rady Ministrów przyjął ten projekt. Zmiany dotyczące rozliczeń w VAT są istotne, niestety, większość z nich jest niekorzystna dla podatników. Część nowych rozwiązań będzie wymagać zmiany wewnętrznych procedur, przyzwyczajeń i nawyków podatników (ich pracowników), a nawet systemów stosowanych na potrzeby wystawiania faktur. Oprócz najistotniejszych projektowanych zmian w ustawie o VAT w artykule wskazano także, jakie działania należy podjąć, aby na czas i prawidłowo wdrożyć nowe rozwiązania.

Czynności nieodpłatne

Już od 1 stycznia 2013 r. zmienią się regulacje dotyczące opodatkowania nieodpłatnej dostawy towarów oraz nieodpłatnego świadczenia usług.

Obecnie obowiązek opodatkowania nieodpłatnego przekazania towaru jest uzależniony od tego, czy podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia, w całości lub w części, podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów. Zaznaczyć należy, że mowa jest tutaj wyraźnie o nabyciu tych towarów, co oznacza (a z czym nie zawsze chcą się zgodzić przedstawiciele fiskusa), że jeżeli przekazywane nieodpłatnie towary zostały wytworzone przez podatnika, ich przekazanie nie podlega VAT. W projekcie przewidziano, by opodatkowane były te przypadki przekazania nieodpłatnego, których przedmiotem są towary, w odniesieniu do których podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia (w całości lub w części) kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu, wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00