Porada
Wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy - jakie są zasady ich wypłaty pracownikowi
Wynagrodzenie za czas choroby oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Takie ogólne stwierdzenie dotyczące obliczania wynagrodzenia chorobowego zawiera Kodeks pracy. Co to oznacza w praktyce? Jakie są zasady ustalania prawa do wynagrodzenia za czas choroby?
Pracodawca ma obowiązek wypłacania pracownikowi wynagrodzenia za czas choroby. Co do zasady pracownik niezdolny do pracy wskutek choroby zachowuje prawo do wynagrodzenia za okres do 33 dni w roku kalendarzowym (art. 92 Kodeksu pracy). Pracownik, który ukończył 50 rok życia, ma prawo do tego wynagrodzenia za okres 14 dni w roku kalendarzowym. Za czas choroby dłuższy niż wskazane limity pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy, który nie obciąża już kosztów pracodawcy. Pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia chorobowego po tzw. okresie wyczekiwania, czyli po 30 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa) wskazuje jednak pewne szczególne rozwiązania w zakresie obliczania limitu dni przysługującego wynagrodzenia chorobowego oraz ustalania okresu wyczekiwania. Należy je znać, aby prawidłowo wypełniać obowiązki pracodawcy w zakresie wypłacania wynagrodzenia i zasiłku chorobowego.
W jakich okolicznościach przysługuje wynagrodzenie chorobowe
Oprócz okresu choroby wynagrodzenie chorobowe przysługuje pracownikowi także za czas, kiedy nie mógł wykonywać pracy z powodu:
● decyzji nakazującej powstrzymanie się od pracy, wydanej przez państwowego powiatowego inspektora sanitarnego na skutek podejrzenia choroby zakaźnej,
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right