Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-06-01

Kwalifikacja transakcji złożonych

Kwalifikacja transakcji złożonych budzi wątpliwości, gdyż często nie jest jasne, czy czynności składające się na takie transakcje stanowią z punktu widzenia VAT jedno świadczenie, czy też są to dwa lub więcej niż dwa świadczenia. Istotne jest to w sytuacjach, gdy elementy składowe transakcji objęte są różnymi stawkami VAT. W artykule wskazane zostały najczęściej spotykane transakcje złożone oraz sposób ich traktowania do celów VAT przyjęty w stanowiskach organów skarbowych oraz orzeczeniach sądów administracyjnych.

Nie zawsze wykonywane przez podatników czynności mają charakter jednorodny. Często na transakcję składa się kilka różnych czynności (np. dostawa urządzeń wraz z ich wyposażeniem dodatkowym, dostawa towarów wraz z usługą montażu czy ubezpieczenie przedmiotu oddanego do używania w ramach umowy leasingu), które świadczone oddzielnie byłyby opodatkowane różnymi stawkami VAT. Uznanie takich świadczeń za jedną transakcję złożoną daje podatnikom możliwość zastosowania preferencyjnej stawki podatku, jeśli taka jest przewidziana dla świadczenia głównego.

Aby prawidłowo zakwalifikować transakcję złożoną dla rozliczeń VAT - jak wynika z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2 maja 1996 r. w sprawie C-231/94 - należy wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności, w jakich dokonywana jest rozpatrywana transakcja, w celu określenia:

● po pierwsze, czy są to dwa lub więcej niż dwa świadczenia odrębne, czy też jest to jedno świadczenie,

● po drugie, czy w przypadku, gdy ustalono, że transakcja jest jednym świadczeniem, powinno ono zostać zakwalifikowane jako świadczenie usług.

Problematykę kwalifikacji świadczeń złożonych Trybunał podejmował niejednokrotnie. I tak, w wyroku z 25 lutego 1999 r. w sprawie C-349/96 Trybunał stwierdził, że:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00