Porada
Rozliczenie VAT w przypadku zmiany przeznaczenia towarów
Jednym z podstawowych praw, jakie przysługują podatnikowi czynnemu VAT, jest możliwość odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów i usług, które podatnik wykorzystuje na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Zmiana przeznaczenia nabytych towarów i usług może jednak skutkować zmianą tego prawa, a w konsekwencji obowiązkiem lub uprawnieniem do jego korekty. Ustawa o VAT nakazuje dokonanie korekty w ściśle określony sposób, w zależności od rodzaju nabytych towarów i usług. Warto wiedzieć, jak przeprowadzić taką korektę bezbłędnie.
Konieczna korekta
W sytuacji gdy podatnik miał prawo do obniżenia VAT należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego towaru lub usługi i dokonał tego obniżenia albo podatnik nie miał takiego prawa, a następnie doszło do zmiany prawa do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi, ma on obowiązek dokonania stosownej korekty.
Zasady przeprowadzania korekty określa art. 91 ust. 7-8 ustawy o VAT i są one zależne od rodzaju towaru.
Uwaga
Powyższa sytuacja może zaistnieć w wyniku zarówno zmiany przeznaczenia towaru (np. środka trwałego), jak i zmiany profilu prowadzonej przez podatnika działalności.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right