4. Jak ewidencjonować VAT niepodlegający rozliczeniu z US
Podatek od towarów i usług co do zasady jest obojętny w rachunku podatkowym - nie jest kosztem/przychodem podatkowym, a jego ewidencja księgowa odbywa się na kontach rozrachunkowych umożliwiających prawidłowe ustalenie podatku należnego, podlegającego odliczeniu podatku naliczonego i w dalszej kolejności - prawidłową ewidencję rozrachunków z urzędem skarbowym z tytułu VAT. Są jednak ograniczenia w odliczaniu VAT naliczonego, a podatek należny w szczególnych sytuacjach jest kosztem. Jak ewidencjonować podatek w tych szczególnych sytuacjach?
Wątpliwości dotyczące księgowania naliczonego podatku od towarów i usług niepodlegającego odliczeniu wynikają nie tylko z ograniczeń prawa do odliczenia zawartych w ustawie o VAT. Niepodlegający odliczeniu podatek od towarów i usług występuje także w definicji ceny nabycia w ustawie o rachunkowości oraz w regulacjach ustaw o podatku dochodowym.
Cena nabycia składnika aktywów jest ceną zakupu tego składnika, czyli kwotą należną sprzedającemu:
● pomniejszoną o podlegający odliczeniu VAT,
● pomniejszoną o podlegającą odliczeniu akcyzę,
● powiększoną o obciążenia publicznoprawne charakterystyczne dla importu, jeśli składnik aktywów został nabyty taką drogą,