1. Kontrola skarbowa - jak wybrnąć ze stwierdzonych nieprawidłowości
Nawet jeżeli w wyniku przeprowadzonej u przedsiębiorcy kontroli skarbowej stwierdzone zostały nieprawidłowości, przedsiębiorca nie pozostaje bezradny. Jako podmiotowi kontrolowanemu przysługują mu bowiem rozmaite uprawnienia, a skorzystanie z nich może uchronić przedsiębiorcę przed konsekwencjami popełnionych błędów.
Wizyta kontrolerów u przedsiębiorcy zazwyczaj budzi przerażenie. Jednak czynny udział w postępowaniu kontrolnym, nawet gdy przedsiębiorca popełnił błąd w rozliczeniach z fiskusem, może pomóc w zmniejszeniu jego skutków finansowych. Zarówno w trakcie kontroli, jak i po jej zakończeniu kontrolowany ma określone prawa i obowiązki.
Przede wszystkim w firmie powinna zostać wyznaczona konkretna osoba, która będzie brała udział w czynnościach kontrolnych. Kontrolowany ma bowiem prawo uczestniczenia w procesie kontroli. Z prawa tego można zrezygnować. Nie warto jednak tego robić, gdyż uczestnictwo w czynnościach kontrolnych daje kontrolowanemu wiedzę o tym, jak przebiega kontrola, i możliwość natychmiastowego reagowania.
UWAGA
Oświadczenie o rezygnacji z prawa uczestniczenia w czynnościach kontrolnych składane jest na piśmie. W razie odmowy złożenia tego oświadczenia kontrolujący dokonuje odpowiedniej adnotacji i dołącza ją do protokołu (art. 285 § 2 Ordynacji podatkowej).
Jeśli w toku kontroli osoby upoważnione przez przedsiębiorcę nie będą obecne, kontrolujący powinni dokonać czynności kontrolnych w obecności przywołanego świadka.
Sprzeciw
Jednym z podstawowych środków obrony kontrolowanego jest sprzeciw wobec czynności kontrolnych. Przedsiębiorcy przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu wobec podjęcia i wykonywania przez organy kontroli czynności z naruszeniem przepisów: