Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-06-01

1. Fundusz szkoleniowy sposobem na oszczędności podatkowe

Utworzenie funduszu szkoleniowego w przedsiębiorstwie może przynieść wymierne korzyści podatkowe w postaci odroczenia płatności podatku. Wynika to z faktu, że wpłata na fundusz stanowi koszt uzyskania przychodu. Wydatek może być faktycznie poniesiony znacznie później albo w ogóle.

Celem funkcjonowania funduszu jest doskonalenie zawodowe pracowników i pracodawców zgodnie ze strategią i kierunkiem rozwoju przedsiębiorstwa. Fundusz jest instrumentem mającym za zadanie pomagać w ciągłym doskonaleniu umiejętności zawodowych oraz przystosowywaniu ich do zmian strukturalnych w gospodarce, z uwzględnieniem m.in. nowych technologii.

Zasady tworzenia zakładowego funduszu szkoleniowego oraz zasady gospodarowania jego środkami regulują przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Pracodawcy zgodnie z art. 67 tej ustawy w ramach posiadanych środków mogą tworzyć zakładowy fundusz szkoleniowy. Jego środki są przeznaczone na finansowanie lub współfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców. Utworzenie, funkcjonowanie i likwidacja funduszu szkoleniowego są uregulowane w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie funduszu szkoleniowego. Regulamin powinien zawierać m.in. cel i zasady funkcjonowania funduszu, a także określać dochody funduszu.

Środki funduszu szkoleniowego...

Fundusz szkoleniowy jest finansowany ze środków pracodawcy. Dochodami funduszu są wpłaty pracodawców, zgodnie z postanowieniami układu zbiorowego pracy lub regulaminu funduszu szkoleniowego, w wysokości nie niższej niż 0,25% funduszu płac. Fundusz może być także zasilany innymi wpływami. Na przykład mogą to być odsetki od środków funduszu, dotacje ze środków samorządów lokalnych oraz innych podmiotów, darowizny osób fizycznych i prawnych. Zgodnie z art. 68 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wpłaty te stanowią koszty działalności pracodawców. Wydatkowanie środków funduszu szkoleniowego następuje na podstawie postanowienia pracodawcy w uzgodnieniu z pracownikiem kierowanym na szkolenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00