1. O czym informują wskaźniki rynku kapitałowego
Wskaźniki rynku kapitałowego należą do grupy wskaźników finansowych, które mają na celu pokazanie relacji między wartościami ze sprawozdań finansowych (np. zysk) a wartościami uzyskiwanymi na rynku kapitałowym (np. cena akcji). Wskaźniki te są oparte na danych pochodzących nie tylko ze sprawozdań finansowych, ale również z rynku. Ułatwiają one ocenę działania przedsiębiorstwa w kontekście funkcjonowania otoczenia zewnętrznego. Stanowią istotne źródło informacji w obecnej sytuacji na rynku.
Podstawowym wskaźnikiem rynku kapitałowego jest wskaźnik zysku na jedną akcję. Informuje on, ile wypracowanego w danym okresie zysku netto przypada na jedną wyemitowaną akcję zwykłą. Im wyższa jest wartość wskaźnika, tym większy jest zwrot na jedną wyemitowaną akcję i tym większy jest zwrot z kapitału zainwestowanego w akcje.
Szczegółowe uregulowania dotyczące wskaźnika zysku na jedną akcję znajdują się w MSR nr 33 „Zysk przypadający na jedną akcję”. W myśl MSR nr 33 należy rozróżnić:
l podstawowy zysk na jedną akcję oraz
l rozwodniony zysk na jedną akcję.
Różnica między tymi wskaźnikami polega na tym, że w kalkulacji rozwodnionego zysku na jedną akcję oprócz wyemitowanych akcji należy brać pod uwagę wszystkie inne papiery wartościowe, które mogą w przyszłości zostać skonwertowane na akcje.