Porada
1. Jak wykazać krótkoterminowe usługi budowlane
Spółka sporządza co kwartał dla właściciela bilans oraz rachunek wyników. Na koniec drugiego kwartału wystąpiły tzw. roboty w toku, które powstały w wyniku prowadzonej usługi budowlanej nieobjętej długotrwałą umową. Jak to prawidłowo zaksięgować? Czy tego rodzaju roboty należy wycenić i doliczyć do przychodu?
problem
rada
Krótkoterminowa usługa budowlana, która do końca okresu sprawozdawczego nie została rozliczona i zafakturowana, a jej wykonanie na dzień bilansowy nie jest istotne, może być wyceniona po koszcie wytworzenia i wykazana jako produkcja w toku w aktywach obrotowych. Jeśli jednak wykonanie usługi na dzień bilansowy jest istotne, to zgodnie z zaleceniami Krajowego Standardu Rachunkowości nr 3 „Niezakończone usługi budowlane” przychody i koszty należy ustalać według zasad określonych dla umów długoterminowych.
uzasadnienie
Rozliczanie usług budowlanych na przełomie okresów sprawozdawczych zależy od czasu realizacji usług oraz istotności ich wykonania. Jeżeli ustalony w umowie czas wykonywania usług budowlanych nie jest dłuższy niż sześć miesięcy, a stopień jej wykonania na koniec okresu sprawozdawczego nie jest istotny, to usługa ta może być wyceniona po koszcie wytworzenia i zaliczona do rzeczowych składników aktywów obrotowych jako roboty w toku. Nie ma w takim przypadku konieczności ustalania przychodów z niezakończonych robót. Należy jednak dokonać rzetelnej wyceny robót w toku.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right