Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-07-15

3. Przepływy środków pieniężnych prezentowane metodą pośrednią

W poprzednich numerach „BRIF” prezentowaliśmy elementy rachunku przepływów pieniężnych sporządzonego metodą bezpośrednią. Tym razem omawiamy część przepływów dotyczącą działalności operacyjnej, sporządzoną metodą pośrednią. Pomijamy tu przepływy z działalności inwestycyjnej i finansowej, ponieważ prezentuje się je zawsze metodą bezpośrednią.

Metoda pośrednia charakteryzuje się znacznie większą liczbą zalet niż metoda bezpośrednia, i to z punktu widzenia zarówno sporządzającego, jak i badającego.

Stosując metodę pośrednią, znacznie łatwiej powiązać pozycje rachunku zysków i strat oraz bilansu z pozycjami rachunku przepływów środków pieniężnych. Dzięki temu sporządzenie sprawozdania nie jest pracochłonne.

. Przy ocenie poziomu nadwyżki z działalności operacyjnej powinno się analizować przyczyny, które ukształtowały jej wielkość w danym okresie. Najczęściej największy wpływ wywierają tu: zmiany w stanie rozrachunków z tytułu dostaw i usług, zmiana stanu zapasów, zmiana stanu rezerw oraz kwota amortyzacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00