1. Jak wykazać w księgach rzeczowe aktywa obrotowe
Regulacje ustawy o rachunkowości i MSR nr 2 - „Zapasy” w zakresie początkowej wyceny zapasów są podobne. Zarówno ustawa, jak i MSR nr 2 proponują różne metody alternatywne, których stosowanie zależy od rodzaju zapasów. Przy wyborze tych metod trzeba jednak zwrócić uwagę, że odpowiednio kształtują one wynik finansowy. Warto więc zastanowić się, która z nich najbardziej odpowiada charakterystyce działalności przedsiębiorstwa.
Jakie składniki zalicza się do rzeczowych aktywów obrotowych
Składniki rzeczowych aktywów obrotowych, do których należą materiały, półprodukty i produkty w toku, produkty gotowe i towary, określa się mianem zapasów.
Zgodnie z MSR nr 2 „na zapasy składają się dobra zakupione i przeznaczone do odsprzedaży, na przykład towary zakupione przez jednostkę handlu detalicznego w celu ich odsprzedaży lub grunty i inne nieruchomości przeznaczone do odsprzedaży. Do zapasów zalicza się także wyroby gotowe wyprodukowane, będące w trakcie wytwarzania ich przez jednostkę gospodarczą, łącznie z materiałami i surowcami oczekującymi na wykorzystanie w procesie produkcji”.