comment
Artykuł
Data publikacji: 2006-05-01
Jak kalkulować zysk przypadający na jedną akcję - wymogi MSR nr 33
Za kilka tygodni w każdej spółce akcyjnej powinno się odbyć zgromadzenie wspólników, w ramach którego nastąpi m.in. zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2005 r. oraz podział zysku. Wspólnicy, tj. właściciele spółek, są najbardziej zainteresowani tym, jaka była rentowność ich inwestycji w akcje danej spółki. Dlatego MSR nr 33 - „Zysk przypadający na jedną akcję” nakłada obowiązek wykazania wskaźnika zysku na jedną akcję w sprawozdaniu finansowym.
Wskaźnik zysku na jedną akcję (z ang. EPS - earning per share), jest wskaźnikiem rynku kapitałowego, którego istotą jest pokazanie, jaka część wypracowanego zysku netto przypada na jedną akcję. Wskaźnik EPS dotyczy tylko akcji zwykłych. Jeśli dana spółka wyemitowała również akcje uprzywilejowane, to są one wyłączone z kalkulacji tego wskaźnika.
Wskaźnik zysku na jedną akcję jest prezentowany w rachunku zysków i strat.
Jeżeli dana spółka akcyjna ma prostą strukturę kapitałową, tzn. wyemitowała jedynie akcje zwykłe i uprzywilejowane, jest zobowiązana do prezentacji tylko podstawowego zysku na jedną akcję.
Natomiast jednostki o złożonej strukturze kapitałowej, tj. takie, które obok akcji zwykłych i uprzywilejowanych wyemitowały także inne instrumenty finansowe, które mogą w przyszłości podlegać zamianie na akcje zwykłe - są zobowiązane do wykazania, wraz z podstawowym zyskiem na jedną akcję, również tzw. rozwodniony zysk na jedną akcję.
Jakie spółki powinny wykazać EPS
Zgodnie z MSR nr 33 wskaźnik EPS powinny wyliczać i prezentować te jednostki:
a) których akcje zwykłe lub potencjalne akcje zwykłe są w publicznym obrocie,
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right