comment
Artykuł
Data publikacji: 2006-06-01
Różnice kursowe powstałe przy transferze zysku zwolnionego z podatku nie są kosztem podatkowym - wyrok NSA z 13 stycznia 2006 r. (sygn. akt II FSK 185/05)
Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że jeśli zagraniczny oddział polskiej spółki wypracuje zysk, który jest zwolniony od podatku w Polsce zgodnie z odpowiednią umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, a następnie środki pochodzące z tego zysku zostaną przysłane do Polski i zamienione na złote celem wypłacenia dywidendy - to różnice kursowe powstałe przy sprzedaży waluty obcej nie będą kosztami podatkowymi. Koszty uzyskania przychodu z tytułu ujemnych różnic kursowych w aspekcie podatkowym powstają bowiem wówczas, gdy posiadane przez podatnika środki pieniężne w walutach obcych wydatkowane są w celu osiągnięcia przychodów. Koszty z tego tytułu nie powstają więc wskutek samego posiadania walut i zmiany ich kursu.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 13 stycznia 2006 r. na rozprawie w Wydziale II Izby Finansowej skargi kasacyjnej F PP-U Sp. z o.o. w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 18 listopada 2004 r. (sygn. akt SA/Sz 747/03) w sprawie ze skargi F PP-U Sp. z o.o. w S. na decyzję Izby Skarbowej w S. z dnia 6 września 2002 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 1999 r. - oddala skargę kasacyjną.
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu