Artykuł
Najczęściej pojawiające się problemy z rozliczeniem świadczeń nieodpłatnych
Po upływie ponad roku (zmiana 1 kwietnia 2013 r.) od wprowadzenia zmian w opodatkowaniu VAT nieodpłatnego przekazania towarów warto pokusić się o krótki przegląd funkcjonowania tych regulacji, gdyż nadal podatnicy mają problem ze stosowaniem ich w praktyce.
Opodatkowaniu podlega dokonane przez podatnika VAT nieodpłatne przekazanie towarów należących do jego przedsiębiorstwa, gdy przy nabyciu, wytworzeniu lub imporcie tych towarów podatnik miał prawo do odliczenia podatku naliczonego (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT).
Z punktu widzenia VAT - co do zasady - nie ma znaczenia, kto otrzymuje prezenty: kontrahenci czy ich pracownicy. Wyjątkiem jest zużycie towarów na potrzeby osobiste podatnika, pracowników, byłych pracowników.
Analizując znowelizowany przepis, należy zwrócić uwagę, że:
● nie tylko nabyte towary muszą być przy ich dalszym nieodpłatnym przekazaniu opodatkowane, ale również towary importowane czy wytworzone;
● dla ustalenia istnienia obowiązku opodatkowania nieodpłatnego przekazania istotne jest tylko obiektywne prawo do rozliczenia podatku naliczonego, a nie to, czy podatnik z takiego prawa skorzystał;
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right