Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2014-04-15

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT)

1. Ustalenie, czy doszło do WNT

Polski podatnik, nabywając towary w innym kraju UE, zawsze musi ustalić, czy zakup można zakwalifikować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Dochodzi do niego w przypadku, gdy:

● towary są nabywane za wynagrodzeniem na terytorium kraju,

● kupujący nabywa prawo do rozporządzania towarami jak właściciel,

● towary w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

UWAGA!

Polski nabywca zawsze rozlicza VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia, gdy przedmiotem nabycia jest nowy środek transportu lub wyroby akcyzowe.

1. Towary nabywa podatnik VAT czynny

Nabywca rozlicza dostawę, gdy dostawy dokonuje podatnik podatku od wartości dodanej. Jeżeli przedmiotem nabycia są nowe środki transportu, VAT rozlicza również wtedy, gdy dostawca nie był podatnikiem podatku od wartości dodanej. Rejestracja nabywcy i dostawcy jako podatnika VAT UE nie decyduje o obowiązku rozliczenia VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia. Polski podatnik musi jednak pamiętać, że gdy dostawca nie będzie miał jego polskiego numeru VAT UE, to nie będzie mógł zastosować stawki 0% (zwolnienia).

Polski podatnik nie rozlicza WNT, gdy przedmiotem tej transakcji są statki wymienione w art. 83 ust. 1 pkt 3, 6, 10 i 18 ustawy (patrz: s. 4) oraz dostawa towarów:

1) opodatkowana od marży (art. 120 ust. 4 i 5 ustawy);

2) w wyniku której ma miejsce nabycie, jeśli:

● nie stanowiła u podatnika VAT albo nie stanowiłaby u podatnika podatku od wartości dodanej dostawy towarów lub stanowiła albo stanowiłaby taką dostawę towarów, ale dokonywaną przez podatnika zwolnionego z VAT (np. dostawy są dokonywane przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej lub zwolnione z VAT ze względu na wysokość obrotów),

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00