Stawka VAT na usługi montażu trwałej zabudowy i wyposażenia
Sprzeczne stanowiska sądów administracyjnych oraz organów podatkowych dotyczące stawki VAT na usługi montażowe świadczone w budownictwie mieszkaniowym powodują niepewność wśród przedsiębiorców w zakresie zastosowania odpowiedniej stawki VAT. Sytuacja ta dotyczy zwłaszcza podatników zajmujących się wykańczaniem mieszkań, montażem trwałych zabudów meblowych oraz wyposażenia. Mimo korzystnej uchwały NSA organy podatkowe nadal nie przyznają podatnikom prawa do stawki 8% dla tych usług. Stanowisko to potwierdziło MF w interpretacji ogólnej wydanej 3 marca 2014 r.
W powszechnym rozumieniu usługi montażu związane są z usługami budowlanymi. Wynika to z tego, że montaż urządzeń lub instalacji często stanowi element bądź etap prac budowlanych. Dlatego przedsiębiorcy działający w branży związanej z budownictwem mieszkaniowym chcą zaliczać do usług związanych z budownictwem jak największą liczbę usług montażu poszczególnych urządzeń, a nawet wyposażenia mieszkań, w celu zastosowania obniżonej stawki VAT.
Z ogólnych zasad wynika, że w budownictwie stosuje się dwie stawki VAT:
● 23% przewidzianą dla budownictwa obiektów użytkowych oraz
● 8% przewidzianą dla budownictwa mieszkaniowego.
Stawkę podatku w wysokości 8% stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym (art. 41 ust. 12 i art. 146a pkt 2 ustawy o VAT). Ponadto w myśl § 3 ust. 1 pkt 2 i 3 rozporządzenia w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych stawkę podatku w wysokości 8% stosuje się również do robót konserwacyjnych dotyczących budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, a także robót konserwacyjnych dotyczących: