Porada
Sprzedaż budynku ze zwolnieniem z VAT - jak ustalić, czy doszło do pierwszego zasiedlenia
Prawidłowe określenie daty pierwszego zasiedlenia ma decydujące znaczenie dla ustalenia sposobu opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części. Rozstrzyga wszakże o tym, czy dostawa taka będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, czy też będzie korzystała ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Pojęcie "pierwsze zasiedlenie" w rozumieniu ustawowym ma jednak niewiele wspólnego z potocznym rozumieniem tego terminu. Dokonanie pierwszego zasiedlenia nie jest bowiem równoznaczne z rozpoczęciem użytkowania budynku, budowli lub ich części. W wielu przypadkach może się okazać, że w obiekcie użytkowanym już od wielu lat nie dokonano jeszcze pierwszego zasiedlenia według ustawy o podatku od towarów i usług.
Ustalenie momentu, w którym doszło do pierwszego zasiedlenia, ma decydujące znaczenie dla sposobu opodatkowania danej dostawy budynku, budowli lub ich części. Na podstawie regulacji art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług dostawa budynków, budowli lub ich części, co do zasady, korzysta bowiem ze zwolnienia z VAT. Wyłączono jednak ze zwolnienia dostawy dokonywane w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz przypadki, gdy między pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż dwa lata.
Krok 1. Ustalamy, czy doszło do pierwszego zasiedlenia
Definicję pierwszego zasiedlenia zawarto w art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług.
Aby doszło do pierwszego zasiedlenia budynków, budowli lub ich części, muszą zostać spełnione łącznie cztery podstawowe warunki:
1) budynek, budowla lub ich części zostały oddane do użytkowania,
2) oddanie do użytkowania nastąpiło w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right