Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2012-07-25

Rozliczenie VAT przez polskiego podatnika w innych krajach UE - Irlandia

W handlu wewnątrzwspólnotowym między podmiotem polskim a podmiotem zagranicznym o obowiązku rejestracji polskiego przedsiębiorcy do VAT w innym kraju UE decyduje miejsce dostawy towarów lub miejsce świadczenia usług. Jeśli na podstawie polskich przepisów (dostosowanych do wymogów UE) miejscem świadczenia będzie terytorium państwa członkowskiego, może to rodzić obowiązek rejestracji do VAT w tym kraju. Aby ustalić, kiedy należy się zarejestrować i jak to zrobić, trzeba poznać przepisy kraju, w którym znajduje się miejsce świadczenia. W tym numerze omówimy zasady rozliczania się polskich podatników w Irlandii.

Kiedy polska firma nie musi się rejestrować

VAT rozliczy nabywca

Ustawodawstwo irlandzkie, tak jak ustawodawstwo innych krajów UE, przewiduje regułę odwróconego obowiązku podatkowego. Mechanizm samonaliczania podatku (ang. reverse charge) polega na przeniesieniu obowiązku naliczenia podatku od sprzedaży ze sprzedającego na kupującego. Kupujący zobowiązany jest do wykazania i rozliczenia VAT za sprzedającego. Aby polski sprzedawca nie musiał rozliczać VAT, nabywca musi być:

● zarejestrowanym w Irlandii podatnikiem VAT posiadającym tam siedzibę firmy, stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej lub stałe miejsce zamieszkania, lub

● niebędącą podatnikiem osobą prawną zidentyfikowaną do VAT w Irlandii.

Zatem polski podmiot gospodarczy, który nie posiada w Irlandii siedziby/stałego miejsca zamieszkania, ale świadczy w ramach swojej działalności gospodarczej określone prawem czynności na rzecz nabywcy - irlandzkiego podatnika VAT/irlandzkiej osoby prawnej zidentyfikowanej do VAT - nie ma obowiązku rejestracji do celów VAT w tym państwie.

Polska firma nie będzie musiała się rejestrować w Irlandii także wtedy, gdy świadczy tylko usługi zwolnione z opodatkowania (np. usługi finansowe, usługi bankowe). Przedsiębiorca wykonujący tylko czynności zwolnione jest bowiem zwolniony z obowiązku rejestracji do celów irlandzkiego VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00