Porada
Rozliczenie VAT w krajowym obrocie złomem
Od 1 kwietnia 2011 r. obowiązek rozliczenia VAT przez nabywcę dotyczy także krajowego obrotu złomem, jeśli sprzedawca i nabywca są podatnikami. Zmiana przepisów w systemie naliczania i odliczania VAT w obrocie złomem sprowadza się do przesunięcia obowiązku podatkowego rozliczenia VAT z tytułu dostawy złomu ze sprzedawcy na nabywcę. Przepisy te w praktyce sprawiają wiele problemów. Ostatnia nowelizacja (ustawa zmieniająca z 9 czerwca 2011 r.), która definiuje złom, na pewno ułatwi rozliczenie.
Wprowadzenie mechanizmu odwróconego obciążenia w krajowym obrocie złomem stanowi odpowiedź na obserwowaną skalę oszustw podatkowych w tym sektorze działalności gospodarczej. Stosowanie mechanizmu polegającego na przesunięciu obowiązku zapłaty VAT na osobę, na rzecz której jest dokonywana dostawa złomu, jest zgodne z przepisami unijnymi. Na stosowanie tego środka zezwala art. 199 dyrektywy 2006/112/WE.
I. Jakie warunki muszą być spełnione, aby dostawa złomu była opodatkowana u nabywcy
Rozliczenie VAT przez nabywcę następuje, jeśli (art. 17 ust. 1 pkt 7, ust. 2 oraz ust. 7 ustawy o VAT):
● dostawca złomu:
- jest podatnikiem VAT oraz
- nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego w VAT ze względu na wysokość obrotu (art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT);
● nabywca złomu jest osobą prawną, jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej lub osobą fizyczną, która posiada status podatnika VAT,
● dostawa złomu nie stanowi dostawy towarów używanych objętej zwolnieniem z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.
Jak z tego wynika, w obrocie złomem o zasadach podatkowego rozliczenia decyduje przede wszystkim status podatkowy dostawcy i nabywcy. W związku z tym w praktyce mogą wystąpić rozmaite warianty związane ze statusem podatkowym stron transakcji, od czego będzie zależało podatkowe rozliczenie dostawy złomu. Sposób tego rozliczenia - dla dostawy towaru, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT (dalej: złom) - prezentuje poniższa tabela:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right