Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2011-07-15

Kiedy lombard korzysta ze zwolnienia

Według jakiej stawki VAT należy opodatkować sprzedaż usług polegających na udzielaniu pożyczek pod zastaw, obejmujących odsetki od udzielonej pożyczki oraz opłatę za przechowywanie przedmiotu zastawu? Jeśli te usługi są zwolnione z VAT, to czy możemy skorygować obrót zaewidencjonowany na kasie ze stawką 23%. W jaki sposób należy opodatkować sprzedaż zastawionych rzeczy w postaci biżuterii złotej i srebrnej oraz złomu złota, srebra i kamieni? Czy do kwoty obrotu, o którym mowa w art. 90, należy wliczyć jedynie kwotę marży, czy też należy doliczyć całą wartość uzyskaną ze sprzedaży zastawionej rzeczy, obejmującą cenę zakupu przedmiotu zastawu?

problem

rada

Zarówno udzielanie pożyczki pod zastaw, jak i usługa przechowywania zatrzymanych przedmiotów korzystają ze zwolnienia. Jeśli od 1 stycznia br. sprzedaż ta była opodatkowywana według stawki 23%, przysługuje Państwu prawo do korekty zaewidencjonowanego obrotu. Sprzedaż biżuterii może być opodatkowana od marży. Natomiast sprzedaż złomu złota, srebra oraz kamieni powinna być opodatkowana na zasadach ogólnych. Ustalając proporcję, trzeba wliczać marżę netto, a nie całą kwotę należną od kupującego. Szczegóły w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Jeśli do usług polegających na udzielaniu pożyczek pod zastaw od 1 stycznia 2011 r. stosowali Państwo stawkę 23%, było to błędne postępowanie.

Usługi świadczone przez lombard

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00