Porada
Jak ustalić przeznaczenie gruntu
Nieruchomość jest oznaczona w ewidencji gruntów jako grunt rolny. Dla nieruchomości nie ma aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego, nie ma też określonych warunków zabudowy, natomiast w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy nieruchomość ta stanowi tereny rozwojowe, mieszkaniowo-usługowe. Czy do sprzedaży tej nieruchomości można zastosować zwolnienie z VAT?
PROBLEM
RADA
W tym przypadku można zastosować zwolnienie. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy nie może decydować o przeznaczeniu gruntu. Organy podatkowe nie popierają tego stanowiska.
UZASADNIENIE
Ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT korzysta dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Z ustawy o VAT nie wynika, czy dla podatku od towarów i usług grunt jest tym samym co nieruchomość gruntowa. Decydujące znaczenie ma definicja zawarta w art. 46 k.c., zgodnie z którą nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności. Jednak w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT mowa jest nie o gruntach, lecz o terenach. Charakter terenu wyznacza plan miejscowy. Tam należy szukać wyjaśnienia, czy przedmiotem transakcji jest teren budowlany czy też szerzej - przeznaczony pod zabudowę. Jeżeli natomiast planu nie ma, decyduje zakwalifikowanie danego obszaru w ewidencji budynków i gruntów, chyba że z datą późniejszą została wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Decyzje takie wydaje się wyłącznie w braku planu miejscowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right